YELKENLERİNE RÜZGAR DOLDURANLARDAN MEKTUP

YELKENLERİNE RÜZGAR DOLDURANLARDAN MEKTUP

Özel eğitim alanında çalışmak bir yolculuktur. Biz bu yolculukta bazen rehber, bazen yol arkadaşı çoğunlukla da yolcunun kendisiyiz.

Rehberlik etmek için bilgiye ihtiyacımız var. Her kaynağa bakarız. Önümüze sayısı çok olmamakla birlikte önemli haritalar çıkar. Bunların hangisi doğrudur, hangisi kısa ve kolay yolu gösterir zamanla ayırt etmeyi öğreniriz.

Yol arkadaşı olduğumuzda arkadaşımızı iyi tanımaya çalışırız. Ne sever, ne ister, ne hisseder, ne yapar, ne yapmak ister? Yanına ne alsa daha rahat eder? Yol arkadaşımızın ailesi bizim için çok önemlidir. Yolculukta yanına neler vermiş? Bavula başka neler ekleyebilir? Çok şey istemeyiz, elinden geldiği kadar. Çünkü asıl kaptan o. Biz yolculuğun bir bölümünde kısa süre eşlik ediyoruz Biz bir limanda ineriz o devam eder. Biz asıl kaptana yardım ederiz bir yandan onun gemisini güçlendiririz. Gemisine ne lazımsa onu taşıriz.

Asıl biz yolcuyuz dedik ya; Her yolculuktan öğrenmeye bakarız. Nereye gittik, haritamızı nasıl belirledik, yolda neler yaşadık, ne gördük, ne duyduk, ne aldık? Yolculukta seyir defteri tutarız.

Bu alanda herkes benzer [kelimelerle adlandırılabilecek] kaygılar taşır ne yazık ki (ya da ne iyi ki) belli aralıklarla. Bu kaygılar yara gibidir, kabuklanır. Bazen kabuk kopar yara yine kanar. Ağırdır ancak yeniden yeniden bilgi tazelemekle hafifler. Başka yolu yoktur. Eğitimlere gitmeye, iç ve dış denetime başvurmaya, okumaya, izlemeye, denemeye devam ederiz.

Çocukları değerlendirmek? Gelişim ya da değerlendirme ölçekleri yapabildiğini yapamadığını ya da yapması gerekenleri gösterir. O çocuğun kendisini göstermez. Resmin ne tür olduğu, hangi boyalarla yapıldığı, ışığı, gölgesi vs. gibi özelliklerine baktığımız kadar bize ne hissettirdiğine dikkat ederiz çoğu zaman.

Öğretmeye değil birlikte yaşamaya odaklanırız. Davranışlarımız düşüncelerimizle belirlenir. Kendimize birçok defa birçok şeyi sorarız, sorarız, sorarız. Biz bir engelle savaşmıyoruz. Bu güne kadar alışılagelmiş öğrenmelerin dışında öğrenen, yaşayan bireylere eğitim ve ruhbilimin bilimsel verileri ve önerileri (ışığında) rehberlik ediyoruz. Bu kadar.

Hayatın kendisi de bir yolculuktur.

Yolunuz/ yolumuz açık olsun.

İmza
Rüzgar EğitimcileriDuyurular

instagram_duyuru_04
rüya_egitim_01
yazokulu_ilan_03
pelin_egitim_05
Duyu_0101
otizm_baris_2
denver_2
Gedex
previous arrow
next arrow

FORMLARIMIZ

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili sorularınız varsa ekibimizden ön değerlendirme almak için tıklayınız..
Bizimle Çalışmak İster Misiniz?.. tıklayın CV'nizi yazın yollayın
Haber grubumuza katılın, sizi yeniliklerimizden, etkinliklerimizden haberdar edelim katılmak için tıklayın

Bizden Haberler

DERGİ