Ev-okul ziyaretleri/ Evde Eğitim

 

EV-OKUL ZİYARETLERİ

 

Özel Eğitim uygulamalarının önemli adımlarından biri de bireye hizmet ve destek veren kişi ve kurumların birbiri ile etkili ve yakın iletişim ve ilişki ağı oluşturmalarıdır. Bireye verilecek hizmetin daha etkili edinimi, pekiştirilmesi, akıcılık ve kalıcılık oluşturması için ev ve okul ziyaretleri önem taşımaktadır.

OKUL VE EV ZİYARETLERİ

Okula giden bireyin devam ettiği okulun yönetimi, Rehberlik Hizmetleri Birimi ve sınıf öğretmeni ile ilişki kurulması ve iletişimin devamlılığının sağlanması olası  sorunlara en kısa zamanda bütünlüklü bir reaksiyon alınmasına olanak sağlar. Yapılacak eğitsel uygulamaların sürekliliği ve devamlılığı için okul ve özel eğitim kurumu arasındaki bilgi akışını sağlıklı kurmak önemli bir adımdır.

Okulda yapılan eğitsel yaklaşım ile özel eğitim ve rehabilitasyon biriminde yapılan uygulamaların paralel olması, bireyi karmaşadan uzak tutar. Ortak dil ve yaklaşım sayesinde birey için belirlenen hedeflere daha kısa zamanda ulaşılabilir. Okul ziyaretinde bulunan uzman personel gerçekleştirdiği okul görüşmesini Okul Görüşme Formu ile kayıt altına alıp dosyalamakta ve böylece okul-kurum-öğretmen-çocuk-aile arasında kurulan ilişkinin gelişimi kontrol edilebilmektedir.

Bireyin okul ve özel eğitim merkezinden sonra en çok vakit geçirdiği yer evdir. Evde yapılacak doğru takip ve düzenlemeler çalışmaların devamlılığı açısından önemlidir. Bireyin özelliklerine göre evde fiziksel düzenlemeler yapılabilir. Çalışma ve dinlenme ortamlarını görmek ve düzenlemek de bireyin dikkati ve ders başarısı açısından katkı verebilir. Öğrenme ortamında ışık, ısı gibi performans ve motivasyon artırabilecek düzenlemeler yapılabilir.

 

EVDE ÖZEL EĞİTİM

Özel eğitim, özel bir müfredatın, özel uzmanlar tarafından, özel araç-gereçlerle, özel bir ortamda uygulanmasıdır. bu özel sürecin bir aşaması da öğrencilerin öğrendiklerini her ortamda gösterebilmelerİ,  genelleyebilmeleridir.

Özel eğitim faaliyetlerinin erken müdahale yaklaşımı çerçevesinde  yoğun olarak uygulanmasının olumlu sonuçları tüm dünyada kabul görmektedir. Bu nedenle evde uzman desteğiyle özel eğitim faaliyetleri yapılması günümüzde hakettiği önemi görmeye başlamıştır.

Kurumumuzda Evde Özel Eğitim desteği için yürüttüğümüz proje  kapsamında:

  • Evde özel eğitim alacak çocukların değerlendirilmeleri,
  • Değerlendirme sonucunda evde uygulanacak olan programın hazırlanması,
  • Evde eğitim verecek olan personelin yeterlilik ve uygulamalarının kontrolü ve süpervize edilmesi,
  • Evde eğitim veren personelin ayda iki paylaşım toplantısı ile desteklenmeleri,
  • Evde eğitim alan ailelerle paylaşım toplantıları organize edilmesi  çalışmaları yapılmaktadır.

Related Posts

You may like these post too

Ücretsiz Ulaşım/Servis

Comments on this post

2 Comments

Elysesit

how to make a great dating headline
work for a matchmaking company

Let’s get acquainted. Invite you.
Link availability is limited.
https://brilink.me/G5Ty5i

breakkreload

Magnificent beat I would like to apprentice while you amend your site how can i subscribe for a blog web site The account helped me a acceptable deal I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

Bir cevap yazın

it's easy to post a comment